Najczęściej zadawane pytania

 

1. Kiedy po operacji może odwiedzić mnie rodzina?

- Bezpośrednio po operacji pacjent przebywa na oddziale pooperacyjnym planowo przez 2-3 doby. Nie zalecamy wtedy odwiedzin ze względu na reżim sanitarny. W kolejnych dobach Pacjent zostaje przewieziony na oddział zachowawczy- wtedy odwiedziny możliwe są każdego dnia (od godziny 14.00).

2. Czy po operacji Kardiochirurgicznej obowiązuje specjalna dieta?

- Po operacji kardiochirurgicznej nie ma specjalnych zaleceń żywieniowych (wyjątek stanowią chorzy na cukrzycę u których obowiązuje dieta cukrzycowa - patrz zakładka CUKRZYCA). Obowiązuje zdrowa dieta. Spożywanie DUŻYCH ilości warzyw i owoców bezpośrednio po operacji u Pacjentów nie przyzwyczajonych do takich składników może spowodować wystąpienie biegunki i opóźnić proces rehabilitacji. Nie ma przeciwskazań do picia kawy w umiarkowanych ilościach.

3.  Czy będę mógł prowadzić samochód po operacji?

-Ze względu na proces gojenia się mostka nie powinno się prowadzić samochodu przez 3-4 mc po operacji.  Można podróżować samochodem jako pasażer. Nie są zalecane długie podróże. Należy pamiętać o tym, iż Pacjent po operacji Kardiochirurgicznej NIE JEST ZWOLNIONY z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa.

4. Co z życiem intymnym?

- Ograniczenia dotyczące życia intymnego opierają się na przeciwskazaniach z zakresu gojenia się mostka i obowiązują przez 4-6 miesięcy. Nie powinno się przyjmować pozycji obciążających mostek: opierania się na łokciach, podnoszenia, asymetrycznego obciążenia kończyn górnych, ucisku na klatkę piersiową. Zalecany jest wysiłek umiarkowany i bierny.